تخفیف ویژه برای صافکاری بیش از یه قسمت خودرو تا 2 میلیون تومان برای جزئیات بیشتر تماس بگیرید یا درخواست اعزام کارشناس
منتشر شده در: صداگیری خودرو
Rate this post

بسیاری از مردم از رانندگی به عنوان راهی برای رسیدن به آرامش استفاده می‌کنند. این می‌تواند به معنای سفر به ساحل یا رانندگی در بزرگراه باشد. اما اگر داشبورد شما ناگهان شروع به لرزیدن کند، این آرامش می‌تواند به سرعت از بین برود.

صدای داشبورد معمولاً به دلیل شل شدن پانل‌ها یا اجزای داخلی ایجاد می‌شود. اگرچه در خودروهای قدیمی رایج‌تر است، اما می‌تواند در هر قسمتی برای هر خودرویی اتفاق بیفتد. برای صداگیری داشبورد به سادگی می‌توانید بست‌های این قطعات را محکم کنید. همچنین می‌توانید برای کاهش نویز بالشتک صداگیر نصب نمایید.

این مقاله به شما کمک می‌کند تا علت صدای داشبورد را تشخیص دهید و سپس راه‌حل‌های مناسب با آن را در پیش بگیرید.

علل متداول صدای داشبورد

شایع‌ترین علت لرزش داشبورد، شل شدن قطعات است. هنگامی که موتور روشن است و وسیله نقلیه در حال حرکت، این قطعات شل در برابر یکدیگر ارتعاش می‌کنند و صدای تق تق می‌دهند.

برای صداگیری آن، باید همه این قطعات را مجدداً بچسبانید یا بالشتک را در اطراف آنها قرار دهید. وقتی می‌خواهید منبع نویز را شناسایی کنید، دو مکان اصلی وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشید: 

  • پانل‌ها
  • اجزای داخلی

پانل‌های شل

اغلب، صدا از پانل‌ها و درزهای پانل‌های داشبورد می‌آید. معمولاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که پیچ‌ها و چسب‌هایی که آنها را در جای خود نگه می‌دارد شل شده‌اند. پانل در اثر گرما یا شرایط سخت مانند سرعت بالا روی دست انداز‌ها و تصادفات شل شده و دیگر در جا خود قرار نمی گیرد. به همین دلیل با لرزش موتور تکان می‌خورند.

اجزای داخلی شل

محتمل‌ترین دلیل دیگر لرزش داشبورد، شل شدن قطعات داخلی است. برای رفع این مشکل، باید داشبورد را باز کنید و تمام قطعات داخل آن را بررسی نمایید.

به عنوان مثال، اگر هر یک از سیم‌ها یا بست‌های فلزی داخل آن شل شده باشد، ممکن است هنگام حرکت خودرو شروع به تکان خوردن کرده و صدای تق تق ایجاد شود.

چگونه منبع صدا را شناسایی کنیم؟

برای تصحیح لرزش، ابتدا باید منبع صدا را شناسایی کنید، که به احتمال زیاد یک قسمت شل در داخل داشبورد است. برای انجام این کار، باید از شخصی بخواهید که رانندگی کند. در حالی که قسمت‌های مختلف را فشار می‌دهید با دقت گوش دهید تا ببینید آیا این کار باعث از بین رفتن صدا می‌شود یا خیر.

به عنوان مثال، اگر می‌دانید که صدا فقط زمانی اتفاق می‌افتد که به چپ بپیچید، از دوستتان بخواهید تا جایی که ممکن است به چپ بپیچد. به طور مشابه، اگر صدا فقط در سرعت‌های خاصی اتفاق می‌افتد، از آنها بخواهید منطقه ای را پیدا کنند که در آن بتوانند با سرعت بالا رانندگی کرد.

روی داشبورد پایین را فشار دهید تا ببینید آیا می‌توانید منبع صدا را پیدا کنید. اگر با فشار دادن در یک ناحیه خاص، صدای تق تق متوقف شود، می‌دانید که قسمت شل از آن قسمت می‌آید و می‌توانید روی محکم کردن و عایق بندی آن ناحیه تمرکز کنید.

از سوی دیگر، اگر با فشار دادن به پایین، صدای تق تق متوقف نشد، متوجه خواهید شد که ناحیه دیگری باید بررسی شود.

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که نوعی از مواد درزگیر مانند فوم را بردارید و آن را در شکاف‌های اطراف داشبورد قرار دهید. اگر این کار صدای تق تق را از بین برد، می‌دانید که به دلیل شل بودن پانل‌ها بوده و برای اصلاح آن، به سادگی باید آنها را سفت کنید تا به هم برخورد نکنند. گاهی اوقات بالشتک حتی بهتر از سفت کردن داشبورد عمل می‌کند زیرا باعث جذب ارتعاشات می‌شود.

تعمیر صدای داشبورد 

اکنون که تشخیص داده‌اید صدا از کدام قسمت است باید آن را صداگیری کنید. برای ایمن سازی پانل‌ها، باید پیچ‌ها را سفت کرده و در برخی موارد لایه فوم نیز اضافه نمایید. 

تعمیر پانل داشبورد

برای این کار پانل داشبورد را جدا کنید تا ببینید مشکلی در اتصال دهنده‌ها وجود دارد. یا خیر داشبورد را تمیز کرده و وضعیت پیچ‌ها را بررسی نمایید. هنگامی که مطمئن شدید که پانل‌ها و بست‌هایی که آنها را در جای خود نگه می‌دارند در شرایط خوبی هستند و هیچ زباله‌ای در داخل آن گیر نکرده، می‌توانید پانل‌ها را دوباره در جای خود پیچ کنید. اگر مشکل مربوط به شل بودن بست‌ها یا پیچ‌های معیوب بود، این مشکل حل شده است.

با این حال، اگر مشکل برطرف نشد، مشکل احتمالی بعدی تاب برداشتن داشبورد در اثر گرما یا سرمای شدید است. اگر پانل به مرور زمان تاب برداشته باشد و دیگر به راحتی در جای خود قرار نگیرند، هنگام حرکت ماشین صدای تق تق می‌شنوید. در این مورد، سعی کنید بالشتک محافظ را در اطراف پانل قرار دهید. می‌توانید برای این کار از نوارهای نازک لایه فوم استفاده کنید و آن را در اطراف لبه‌ها و درزها قرار دهید. 

اجزای داخلی را تعمیر کنید

اگر سعی کرده‌اید پانل‌ها را ثابت و بی‌حرکت کنید اما هیچ تاثیری نداشت، احتمالاً یکی از اجزای داخلی داشبورد شل شده است. برای اصلاح این موضوع، باید پانل‌های جانبی را بردارید و به قسمت‌های داخلی نگاهی بیندازید. به یاد داشته باشید که ماشین شما باید در حین انجام این کار خاموش باشد. اتصالات و بست‌ها را بررسی کرده و در صورت شل بودن، باید سفت و محکم شوند.  

بست‌های شل را بردارید و جایگزین کنید. اگر سفت کردن بست مشکل را اصلاح نکرد، ممکن است با خود بست مشکل داشته باشید. گاهی اوقات پیچ‌ها به مرور زمان فرسوده می‌شوند و پس از آن سفت ماندن آنها غیرممکن خواهد بود. 

شایع ترین دلیلی که داشبورد را به صدا در می‌آورد، مشکل در قفل دسته درب داشبورد است. درب جعبه داشبورد طوری ساخته شده است که وقتی به بالا فشار داده می‌شود، در جای خود کلیک کرده و توسط یک قفل ثابت می‌شود. اگر این گیره شل شود، درب در زمان حرکت ماشین به صدا در می‌آید.

داخل جعبه داشبورد را بررسی کنید

گاهی نگاهی به داخل جعبه داشبورد بیندازید و بیینید داخل آن چیست. شاید برخی از لوازم داخل آن ایجاد صدا کرده اند. بنابراین، قبل از شروع به باز کردن قفل و سفت کردن همه چیز، مطمئن شوید که هیچ موردی در جعبه داشبورد وجود ندارد که می‌تواند باعث ایجاد لرزش و صدا شود.

جمع بندی

داشبورد به دلیل شل بودن پانل‌ها یا برخی از سیم‌ها و پیچ‌های داخلی ایجاد سر و صدا کرده و باید صداگیری شوند. برای صداگیری داشبورد هر قطعه ای که شل یا شکسته، باید دوباره سفت و تعویض شود. برای حل این مساله به سراغ مراکز تعمیر داشبورد بروید. این کار باید توسط فرد متخصص انجام شود در غیر این صورت عیب یابی و اصلاح به درستی انجام نخواهد شد. 

سوالات متداول

علت صدای داشبورد چیست؟

شایع ترین دلایل این صداها، شل شدن پوشش داشبورد، درب داشبورد و شل شدن اجزای داخلی آن است.

چرا داشبورد من هنگام شتاب گیری صدا می‌دهد؟

سوپاپ‌های ورودی و خروجی خودرو شما ممکن است گیر کرده یا فرسوده باشند. این کار می‌تواند منجر به احتراق زودرس در داخل محفظه‌های احتراق شده و صدای تق تق در داشبورد ایجاد کند. 

چرا داخل ماشین صدای زیادی وجود دارد؟

اگر کابین وسیله نقلیه شما بیش از حد پر سر و صداست، به طور کلی دو مقصر وجود دارد: باد و لاستیک. وقتی در جاده در حال رانندگی هستید و باد از جلوی وسیله نقلیه شما می‌گذرد، می‌تواند کابین شما را پر از باد و هوا کند. به خصوص اگر درزگیرهای اطراف در و پنجره شما نازک یا شل شده باشند. همچنین تنظیم نبودن لاستیک‌ها به بدنه فشار آورده و صدا ایجاد می‌شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید