تخفیف ویژه برای صافکاری بیش از یه قسمت خودرو تا 2 میلیون تومان برای جزئیات بیشتر تماس بگیرید یا درخواست اعزام کارشناس
منتشر شده در: نگهداری از بدنه و رنگ خودرو
Rate this post

واکس یک پوشش مصنوعی خاص است که از واکس کارنوبا، روغن‌های طبیعی، واکس زنبور عسل و تقطیرهای نفتی ساخته شده اند. استفاده از واکس برای نمای بیرونی خودرو در نظر گرفته شده است که لایه نازکی را برای محافظت از رنگ خودرو تشکیل می‌دهد. در حال حاضر، تعداد زیادی واکس خودرو در انواع مختلف در بازار وجود دارد. با این حال، افراد زیادی از واکس استفاده می‌کنند و تفاوت بین آنها را نمی دانند. در این مقاله قصد داریم تا با واکس خودرو و مزایای آن آشنا شویم.

آشنایی با واکس خودرو

اگرچه تفاوت‌هایی بین انواع واکس‌ها وجود دارد، اما در عملکرد اصلی آنها، یعنی محافظت از سطح کلی رنگ، تفاوتی وجود ندارد.

یکی از مهمترین مراحل نگهداری خودرو، محافظت و بازیابی براقیت رنگ خودرو است تا همیشه نو به نظر برسد. واکس با استفاده از یک پارچه میکروفیبر یا اسفنج روی ماشین زده می‌شود. اما قبل از زدن واکس به ماشین، 4 نکته وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

1- سطح بدنه خودرو باید تمیز باشد

قبل از استفاده از واکس، ابتدا ماشین را بشویید و خشک کنید. این کار تضمین می‌کند که لایه واکس کاملاً روی بدنه خودرو را می‌پوشاند.

2- محصول مورد استفاده

نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد محصولی است که می‌خواهید استفاده کنید. تا کنون بسیاری از دارندگان خودرو قادر به تشخیص ترکیبات پولیش و واکس نبوده اند. به خصوص اکنون که بسیاری از محصولات این دو را با هم ترکیب می‌کنند. شما باید با مطالعه و بررسی دقیق برچسب‌ها را خوانده و انتخاب کنید که کدام محصول برای نیازهای شما مناسب است. سپس یک محصول را بین واکس یا پولیش انتخاب کنید.

3- اپلیکاتور

اپلیکاتور مورد استفاده معمولا میکروفایبر یا اسفنج است. اما برای استفاده از میکروفایبر‌ها مواردی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. دقت کنید که هنگام استفاده از میکروفیبر‌ها، باید کاملا نرم بوده و سفت نباشد زیرا در غیر این صورت ممکن است بدنه خودرو را خش بیندازند.

4- انتخاب محل واکس زدن

واکس زدن را در مکان بسته انجام دهید و این کار را زیر نور آفتاب انجام ندهید زیرا باعث داغ شدن بدنه خودرو می‌شود. گرما مانع عملکرد خوب واکس می‌شود. 

تفاوت بین واکس و پولیش (Wax dan Polish)

بسیاری از دارندگان خودرو تفاوت بین واکس زدن و پولیش را نمی دانند. اگرچه عملکرد آنها مکمل یکدیگر است، اما لازم نیست هر دو را همزمان انجام دهید. مواقعی وجود دارد که خودرو فقط به واکس یا فقط به پولیش نیاز دارد. بنابراین، تفاوت بین این دو چیست؟

واکس

وظیفه واکس محافظت از رنگ بدنه خودرو برای حفظ درخشندگی و همچنین جلوگیری از تیرگی آن است. با استفاده از مواد مصنوعی، بدنه خودرو با روکش نازکی از واکس لایه بندی می‌شود.

این روش برای خودروهایی که تازه خریداری شده اند بسیار مناسب است تا بتوانید رنگ جدید خودرو خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنید. هرچه بیشتر واکس بزنید، ماشین شما مدت بیشتری مانند روز اول نو مانده و می‌درخشد.

برای ترمیم و نگهداری خودرو‌هایی که جدید نیستند، تا قبل از آنکه فرآیند حرفه ای جلا دهی و درخشندگی خودرو را انجام دهید می‌توانید از واکس استفاده کنید. واکس کمک می‌کند تا رنگ خودرو از این تیره تر و کدر تر نشود. 

پولیش

پولیش برای بازگرداندن وضعیت رنگی است که کدر شده است. بنابراین زدن واکس بر روی بدنه چنین ماشینی تاثیری ندارد. 

در پولیش از مایعی استفاده می‌شود که ساینده سطح رنگ است. پولیش قسمت‌های کدر رنگ را فرسایش می‌دهد و درخشش خودرو را باز می‌گرداند. همچنین برای از بین بردن خراش‌های ریز روی خودرو کارآمد هستند. 

با چه فواصلی ماشین را واکس بزنیم؟

اگرچه اکثر مردم نظرات خود را در مورد تعداد دفعات واکس زدن خودرو دارند، اما تاکنون سازندگان هرگز دستورالعمل‌های روشنی در این مورد ارائه نکرده‌اند. اما به طور کلی قانون اساسی واکس زدن هر سه ماه یکبار است.

این کار به دلیل مراقبت از رنگ ماشین انجام می‌شود. همچنین مانع از کدری رنگ بدنه شده و در آینده به استفاده از پولیش نیازی نخواهید داشت.

انواع واکس ماشین

انواع مختلفی از واکس ماشین وجود دارد، که در ادامه آنها را طبقه بندی کرده ایم. فقط باید هر کدام را که مناسب ماشین شماست انتخاب کنید.

 1. فرم:
 • پودر
 • مایع 
 1. کاربرد:
 • ریختنی
 • اسپری
 1. ترکیب مواد
 • کارنوبا

قیمت این نوع واکس نسبت به سایر انواع واکس‌ها به دلیل نوع تولید دشوار آن گرانتر است. این واکس از درخت نخل کارنوبا ساخته شده است که فقط در برزیل کاشته شده و ساخت آن زمان زیادی می‌برد. این نوع واکس در برابر اشعه ماوراء بنفش و آب مقاومت بسیار بالایی دارد.

 • پلیمر

این نوع واکس بیشتر به دو قسمت تقسیم می‌شود. این تقسیم بندی بر این اساس است که چگونه محلول پلیمر حداکثر محافظت را برای رنگ خودرو ایجاد می‌کند.

 • پلیمر کامل
 • نانو پلیمر
 1. کلاس طبقه بندی 
 • کلاس استاندارد (مواد اولیه سیلیکون است)
 • کلاس متوسط (مواد اولیه بهتر از سیلیکون است)
 • کلاس بالا (مواد اولیه مورد استفاده شامل کارنوبا است)

واکس چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

واکس برای مراقبت کامل از بدنه روی ماشین اعمال می‌شود. لایه واکس روی لایه شفاف رنگ ماشین زده می‌شود. با استفاده از پوشش واکس، می‌توانید مدت بیشتری از پوشش شفاف بدنه ماشین خود محافظت کنید.

لایه واکس هنگام انجام فرآیند کارواش بعد از 3 تا 5 بار از بین می‌رود. بنابراین، اگر خیلی مهم نیست، زیاد ماشین خود را نشویید زیرا باعث کاهش لایه واکس ماشین خواهد شد. فقط با آب و پارچه تمیز کثیفی‌ها را پاک کنید.

قیمت واکس ماشین

اگرچه در حال حاضر مایعات واکس ارزان زیادی در بازار وجود دارد، اما نباید بدون آگاهی هر واکسی را خریداری کنید. هر گونه اشتباه در استفاده از محصول نامناسب به خودروی شما آسیب خواهد رساند. به یاد داشته باشید، بسیاری از محصولات واکس ارزان قیمت ساینده هستند.

چرا به بدنه خودرو واکس می‌زنند؟

 • محافظت از بدنه در برابر نور ماورا بنفش
 • مراقبت در برابر خراش‌های سطحی
 • جلوگیری از تغییر رنگ و کدری بدنه
 • درخشندگی و شفافیت بالا
 • محافظت از رنگ بدنه در برابر عوامل محیطی مانند شن ریزه، مدفوع پرندگان و غیره
 • آب گریز بودن
 • کاهش در هزینه احتمالی رنگ‎کاری خودرو در آینده
 • قابل اجرا توسط فرد در منزل (استفاده آسان و بدون نیاز به مهارت خاص)
 • افزایش طول عمر رنگ ماشین

جمع بندی

واکس خودرو اگر به درستی و آگاهانه انتخاب شود برای بدنه خودرو مزایای زیادی مانند آب گریز بودن و محافظت از نور خورشید را خواهد داشت. پیشنهاد می‌کنیم از مراکز معتبر و با مشورت صافکار با تجربه و ماهر این محصول را خریداری نمایید. 

سوالات متداول

واکس ماشین چیست؟

واکس خودرو یک پوشش مومی شفاف است که روی سطح ماشین و کامیون زده می‌شود و وسیله نقلیه را آبگریز می‌کند. همچنین به محافظت از رنگ در برابر آلودگی، مواد شیمیایی و اشعه ماوراء بنفش کمک می‌کند. 

آیا خودروها به واکس نیاز دارند؟

واکس منظم خودرو ضروری است زیرا به حفظ پوشش شفاف روی رنگ خودرو کمک می‌کند. این پوشش شفاف لایه ای است که رنگ را در برابر عناصر خورنده از جمله برف، باران، نمک خیابان، اشعه ماوراء بنفش، فضولات پرندگان، شیره درختان و سایر آلاینده‌ها محافظت می‌کند. 

ماندگاری واکس خودرو چقدر است؟

واکس زدن ماشین برای حفظ ظاهر ضروری است. اما ممکن است از خود بپرسید واکس ماشین من چقدر دوام می‌آورد؟ هیچ پاسخ روشنی برای این سوال وجود ندارد. اما کارشناسان معتقدند که یک واکس خوب باید 2 تا 3 ماه دوام بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید