تخفیف ویژه برای صافکاری بیش از یه قسمت خودرو تا 2 میلیون تومان برای جزئیات بیشتر تماس بگیرید یا درخواست اعزام کارشناس
منتشر شده در: خرید خودرو
Rate this post

در این مطلب قصد داریم در مورد مالیات بر عایدی سرمایه خودرو صحبت کنیم. در سال‌ های اخیر، بازار خودرو ایران با نوسانات شدید قیمتی و آشفتگی‌ های بسیاری مواجه شد. این موضوع، نه تنها به ضرر مصرف‌کنندگان واقعی شده، بلکه زمینه را برای سوداگری و فعالیت ‌های غیرمولد در این بازار فراهم کرده است. در راستای ساماندهی بازار خودرو و مقابله با سوداگری، دولت سیزدهم در لایحه بودجه سال 1402، طرح اخذ مالیات بر عایدی سرمایه خودرو را ارائه داد. هدف از این طرح، ایجاد تعادل در بازار، کاهش نوسانات قیمتی و هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌ های مولد و تولیدی است. در ادامه با این نوع از مالیات بیشتر آشنا می شویم.

همه چیز درباره مالیات بر عایدی سرمایه خودرو

مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟

مالیات بر عایدی سرمایه خودرو و مالیات بر عایدی سرمایه، نوعی مالیات است که به سود حاصل از فروش دارایی ‌های غیرمولد تعلق می ‌گیرد. به عبارت دیگر، افراد باید بابت سودی که از انتقال سرمایه یا دارایی ‌های خود (مانند مسکن، خودرو، طلا، ارز و رمزارز) به دست می آورند، به دولت مالیات پرداخت کنند. هدف از وضع این مالیات کاهش سوداگری و سفته ‌بازی است. با افزایش هزینه فعالیت‌ های غیرمولد، انگیزه سوداگران برای خرید و فروش ‌های کوتاه‌ مدت دارایی ‌ها کاهش می ‌یابد. در نتیجه بازارها به سمت تقاضای واقعی سوق پیدا می ‌کنند. همچنین این مالیات موجب تأمین منابع مالی برای دولت نیز می شود. به طور کلی سهم قابل توجهی از درآمدهای مالیاتی در کشورهای مختلف متعلق به درآمدهای حاصل از مالیات بر عایدی سرمایه است.

همچنین با اخذ مالیات از سود حاصل از سرمایه، ثروتمندان که از طریق سرمایه‌گذاری سود کسب می‌ کنند، به تناسب سهم بیشتری در تأمین منابع مالی کشور خواهند داشت. علاوه بر این، با هدایت سرمایه‌ ها به سمت فعالیت ‌های مولد، رونق تولید و اشتغال‌زایی افزایش می ‌یابد. توجه داشته باشید که مشمولان این مالیات افراد حقیقی و حقوقی هستند که از طریق انتقال دارایی‌ های خود (اعم از منقول و غیرمنقول) سود کسب می ‌کنند. دارایی ‌های مشمول این مالیات نیز شامل موارد زیر می باشند:

 • املاک و مستغلات با انواع کاربری
 • انواع وسایل نقلیه مشمول مقررات مربوط به شماره‌گذاری
 • ارزهای خارجی و رمزارزها
 • انواع طلا، نقره، پلاتین، مسکوکات طلا، نقره، پلاتین و جواهرآلات

مالیات بر عایدی سرمایه برای خودروهای سامانه یکپارچه

مالیات بر سود فروش خودرو

مالیات بر عایدی سرمایه خودرو یا مالیات بر سود فروش خودرو، عایدی است که دولت از سود حاصل از انتقال خودرو به نفع خود دریافت می‌ کند. طبق اخبار مالیات خودرو در ایران، این مالیات برای کاهش سفته ‌بازی و هدایت سرمایه‌ ها به سمت تولید وضع شده است. نرخ این مالیات به مدت زمان نگهداری خودرو و میزان سود حاصل از فروش آن بستگی دارد. لازم به ذکر است که سامانه یکپارچه فروش خودرو در سال 1401 با هدف ساماندهی و ایجاد عدالت در عرضه خودروهای داخلی، توسط وزارت صمت راه‌اندازی شد. این سامانه به منظور حذف واسطه ‌ها و دلالان، ثبت ‌نام متقاضیان را به صورت متمرکز انجام می ‌دهد.

همچنین فرایند قرعه‌کشی و تخصیص خودرو را بر اساس ضوابط و شرایط تعیین ‌شده، به عهده دارد. متقاضیان واجد شرایط می ‌توانند با مراجعه به این سامانه و پس از ایجاد حساب کاربری، نسبت به انتخاب خودروی مورد نظر خود اقدام کنند. پس از پایان مهلت ثبت ‌نام، قرعه‌کشی انجام می ‌شود و افراد منتخب، با توجه به ظرفیت و شرایط، امکان خرید خودرو را خواهند داشت.

جزئیات قانون مالیات بر عایدی سرمایه

شرط معافیت از مالیات بر عایدی سرمایه

شرط مالیات بر عایدی سرمایه خودرو با دیگر سرمایه ها متفاوت است. به طور کلی، این معافیت ‌ها شامل موارد زیر می‌ شوند:

ملک مسکونی

 • دوره تملک بیش از سه سال: اگر شخص حقیقی بالای ۱۸ سال، ملکی را بیش از سه سال در تملک خود داشته و تنها یک واحد مسکونی به نامش باشد، از پرداخت مالیات معاف خواهد شد.
 • سقف معافیت برای واحدهای مازاد: در صورتی که شخص بیش از یک واحد مسکونی داشته باشد، فقط تا سقف یک واحد مسکونی از معافیت مالیاتی برخوردار می باشد.

خودرو

 • دوره تملک بیش از دو سال: اگر شخص حقیقی بالای ۱۸ سال، یک خودرو را بیش از دو سال در تملک خود داشته و تنها یک خودرو به نامش باشد، از پرداخت مالیات معاف خواهد شد.
 • سقف معافیت برای خودروهای مازاد: در صورتی که شخص بیش از یک خودرو داشته باشد، فقط تا سقف یک خودرو از معافیت مالیاتی برخوردار خواهد بود.

طلا و ارز

 • سقف معافیت برای طلا: هر شخص حقیقی بالای ۱۸ سال در سال می ‌تواند تا سقف ۲۰۰ گرم طلای ۱۸ عیار را بدون پرداخت مالیات بفروشد.
 • سقف معافیت برای ارز: هر شخص حقیقی بالای ۱۸ سال در سال می ‌تواند تا سقف ۲۰۰۰ یورو ارز را بدون پرداخت مالیات بفروشد.

نکته: شروط و جزئیات دقیق معافیت ‌های مالیات بر عایدی سرمایه در قانون مربوطه و بخشنامه ‌های سازمان امور مالیاتی آمده است. برای اطلاعات بیشتر، می‌ توانید به مراجع ذی‌صلاح مراجعه کنید.

مالیات بر عایدی سرمایه خودرو شامل چه کسانی می ‌شود؟

نرخ عوارض مالیات بر عایدی سرمایه

به طور کلی نرخ مالیات بر عایدی سرمایه خودرو با دیگر سرمایه ها متفاوت است. نرخ عوارض مالیات بر عایدی سرمایه در ایران به نوع دارایی و مدت زمان نگهداری آن بستگی دارد. نرخ این مالیات بین صفر تا 40 درصد در نوسان است. در ادامه نرخ این مالیات برای انواع سرمایه ها را بیان می کنیم:

مسکن:

 • کمتر از یک سال: 40%
 • 1 تا 2 سال: 35%
 • 2 تا 3 سال: 30%
 • 3 تا 5 سال: 25%
 • 5 سال به بالا: 20%

خودرو:

 • کمتر از یک سال: 35%
 • 1 تا 2 سال: 25%
 • 2 تا 3 سال: 20%
 • 3 سال به بالا: 15%

طلا و ارز:

 • تا سقف معافیت: 0%
 • بیشتر از سقف معافیت: 20%

مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟ تمام نکاتی که باید بدانید

مالیات بر سود فروش خودرو چه تأثیری بر بازار خودرو خواهد داشت؟

برخی از تأثیرات احتمالی مالیات بر عایدی سرمایه خودرو در کوتاه‌ مدت شامل افزایش قیمت خودرو، کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان، ایجاد بازار سیاه و نارضایتی مردم می باشد. در بلندمدت نیز، این مالیات می ‌تواند به ثبات در بازار، کاهش نوسانات قیمت، توسعه صنعت خودرو و افزایش کیفیت و تنوع محصولات کمک کند. با وجود برخی چالش ‌های کوتاه ‌مدت، به نظر می ‌رسد اعمال مالیات بر سود فروش خودرو می ‌تواند در بلندمدت به نفع بازار خودرو و مصرف‌کنندگان باشد.

لازم به ذکر است که مالیات سبز و عوارض آلایندگی خودرو دو نوع هزینه هستند که به منظور کاهش آلودگی هوا و تشویق به استفاده از خودروهای کم‌ مصرف وضع شده‌اند. مالیات سبز بر اساس رتبه‌بندی انرژی خودرو (از A تا G) و قیمت آن محاسبه می‌ شود. خودروهای با آلایندگی کمتر، مشمول مالیات کمتری می ‌شوند. عوارض آلایندگی نیز به صورت سالانه از دارندگان خودروهای با آلایندگی بالا در کلان ‌شهرها اخذ می ‌شود. هدف از این دو نوع هزینه، ترغیب مردم به استفاده از خودروهای کم آلاینده و به تبع آن، کاهش آلودگی هوا و حفظ سلامت عمومی است.

چگونه از مالیات بر عایدی سرمایه خودرو معاف شویم؟

کلام آخر

در این مطلب در مورد مالیات بر عایدی سرمایه خودرو و مالیات نقل و انتقال خودرو صحبت کردیم. همان طور که در مطالب بالا نیز اشاره شد این نوع مالیات در سال 1402 وضع شد. هدف از آن کنترل بازار خودرو، جلوگیری از سوداگری و دلال بازی و ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا می باشد. این مالیات شامل خودروهایی می ‌شود که کمتر از 3 سال از زمان تولید یا تحویل آنها گذشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید